Lliurament de la 30a edició del Premi de Narrativa infantil i juvenil Anton Navarro

REDACCIÓ
29-11-2021
  • Lliurament de la 30a edició del Premi de Narrativa infantil i juvenil Anton Navarro
  • Lliurament de la 30a edició del Premi de Narrativa infantil i juvenil Anton Navarro
  • Lliurament de la 30a edició del Premi de Narrativa infantil i juvenil Anton Navarro

Aquest diumenge 28 de novembre ha tingut lloc el lliurament de premis de la 30a edició del Premi de narrativa infantil i juvenil  Anton Navarro al cinema-teatre Els Til·lers de Sort. Aquest premi l’organitzen els consells comarcals de l’Alta Ribagorça, el Pallars Jussà i el Pallars Sobirà; i  els serveis de català respectius, adscrits al Consorci per a la Normalització Lingüística (Centre de Normalització Lingüística de Lleida).

L’acte ha estat presidit per la  Sra. Laura Tristan, consellera de Cultura del Consell Comarcal del Pallars Sobirà; el Sr. Josep Queró, conseller d’Educació del Consell Comarcal del Pallars Sobirà; la Sra. Maria José Erta, presidenta del Consell Comarcal de l’Alta Ribagorça; el Sr. Martí Cardona, vicepresident del Consell Comarcal del Pallars Jussà, i la Sra. Balbina Escolà, directora del Centre de Normalització Lingüística de Lleida.

En aquesta edició, com en els certàmens anteriors, la temàtica dels treballs ha estat lliure, i com en les darreres convocatòries, s’ha introduït l’ús de la variant dialectal ribagorçanopallaresa en les bases del Concurs, no com a condició obligatòria, però sí com a aspecte important a valorar.

Enguany han concursat 15 centres d’ensenyament (escoles i instituts) que han presentat  147 treballs. El jurat, format per les senyores Lídia Dies, Isabel Montori i M. Carme Badia, han escollit les següents narracions:

GRUP A (1r i 2n de primària)

  • 1r premi: La nena salvatge, de Júlia Guelbenzu Marín, de l’Escola de la Vall de Boí de Barruera.
  • Finalistes: El pontet encantat, de Martina Costa Pérez, de l’Escola Vall Fosca de la Plana de Mont-ros.

L’os pelute, d’Abril Espuñes Bosch, de l’Escola Valldeflors de Tremp.

GRUP B (3r i 4t de primària)

  • 1r premi: En Martí el màgic, de Martina Vega Malet, del Col·legi M. Immaculada de Tremp.
  • Finalistes: El portal del temps, d’Olmo Santos Farré, de l’Escola Vidal i Abad de Vilaller.

D’invisibles a visibles, de Maria Sánchez Soldevila, del Col·legi M. Immaculada de Tremp.

GRUP C (5è i 6è de primària)

  • 1r premi: Scrambled, de Martí Miró Ticó, de l’Escola Montsent de Pallars de Rialp.
  • Finalistes: Bruixa o dona, d’Abril Monferrer Monclús, del Col·legi M. Immaculada de Tremp.

La panerola màgica, d’Einar Wutke, de l’Escola Vall Fosca de la Plana de Mont-ros.

GRUP D (1r i 2n d’ESO)

  • 1r premi: Història que viuen els bolets, d’Arnau Trogal Noray, de l’institut del Pont de Suert.
  • Finalistes: Tornar a viure, d’Emma Girós Martín, de l’institut de Tremp.

Grafitis medievals, d’Idoia Guirado Garrigós, de l’institut Hug Roger III de Sort.

GRUP E (3r i 4t d’ESO)

  • 1r premi: L’Harpagon del s.XXI, de Judit Feixa Molina, de l’IES del Pont de Suert
  • Finalistes: La filla del mar i del cel, d’Ona Vilanova Poch, de l’institut Hug Roger III.

Un cel ple d’estrelles, d’Aina Fité Figuera, del Col·legi M. Immaculada de Tremp.

GRUP F (Batxillerat i cicles formatius)

  • 1r premi: El rostre del dimoni, de Lluc Fisas Bellés, de l’institut Hug Roger III de Sort.
  • Finalistes: Les mans, d’Ariadna Orteu Bosch, de l’institut Hug Roger III de Sort.
  • Sobre el fang, de Pau Valladares Pou, de l’institut Hug Roger III de Sort

Seguidament a l’acte de lliurament, s’ha projectat la pel·lícula Mascotes 2, en la seva versió en català.

Aquesta edició del Concurs ha comptat amb la col·laboració del Patronat del Parc Nacional d’Aigüestortes i Estany de Sant Maurici i l’Ajuntament de Sort.

Comparteix

També t'interessarà

Enquesta